Atklāta Divu krastu laipas sala - Dignāja!

Vai Tu jau šovasar iepazini, izbaudīji un izgaršoji “Divu krastu laipas salu - Dignāju?” Vai Tu zini, ka Dignāja ir laipa uz pagātni, tagadni un nākotni. Laipa, kas savieno Latgali ar Sēliju. Izcila vieta, kur baudīt Daugavas ainavas no Sēlijas krasta.

Ieva Jase: “Biedrība “Ūsiņš” viesiem piedāvā izjādes ar zirgiem. Stallī šobrīd dzīvo 27 zirgi. Daļa no tiem ir sporta zirgi, daļa – privātie. Nodarbojamies ikdienā ar jāšanas sportu, treniņiem. Katru gadu ir pa 5 – 7 nometnēm. Gan zirgmīļiem, gan sportistiem. Tūristiem varam piedāvāt nakšņošanu līdz 15 cilvēkiem un vizināties gan ar ponijiem, gan lielajiem zirgiem līdz 10 cilvēkiem, un apskatīt tīri saimniecību.”

Pāri Daugavai var tikt ar vienu no retajiem ūdens prāmjiem – pārceltuvēm. Pārceltuve “Līvāni-Vandāni” ļauj viegli nokļūt no Latgales Sēlijā, un otrādi. Pār Daugavu tiek celti gan cilvēki, gan mašīnas. Arī mazāki busiņi.

Saimniecībā “Cielavas” iespējams iegādāties un baudīt dārzeņus no vietējiem zemniekiem. Dārzeņus un kartupeļus audzē 50 ha platībā. Tie lieti noder arī zupas vārīšanai uz ugunskura.

Pie Dignājas skolas ar aktīvo atpūtu var nodarboties ģimenes ar bērniem: spēlēt basketbolu, volejbolu un futbolu, izkustēties āra trenažieros un doties pastaigā pa mazo “’Meža kaķi”. Pieejama arī šķēršļu josla un baskāju taka.

Skaistā vietā pie Daugavas krasta atrodas Dignājas evaņģēliski luteriskā baznīca. Ik pa laikam šeit tiek rīkots arī kāds koncerts. Baznīcas iekštelpas iespējams aplūkot par ziedojumiem.

Dignājas tuvumā atrodams senais sēļu pilskalns. No pilskalna paveras skaists skats uz Daugavu. Tā pakājē atrodas atpūtas vieta “Grantsbedres”, kurā saimnieko jostu audēja Valija Fkandere.Valija Flandere: “Atbraucot šeit, jūs varat uzcelt telti, iekurināt ugunskuru, pēc tam varat aiziet pazvejot un uzvārīt sev zivju zupu, vai arī iepriekš vienojoties – es varu izvārīt zupu. Tūrisma sezona man sākas no 1. maija līdz 1. oktobrim. Ir saimnieka saglabāta maza smēdīte. Ir 1. pasaules kara ierakumi, 2. pasaules kara ierakumi.”

Mototrasē “Slīterāni” iespējams doties treniņa izbraucienos ar motocikliem vai velosipēdiem. Šeit trenējas sporta klubs “x99/Slīterāni”, un notiek gan vietēja, gan starptautiska līmeņa sacensības.

Dignāja uztverama kā laipa gar Daugavas malu, kas sākas Vandānos. Vandāni izveidojies kā jaunais pagasta centrs, kurā pieejams veikals un Dignājas pagasta pārvalde. Par ciema atpazīstamības simbolu kļuvusi iedzīvotāju sakoptā Naftas bāze, kas pārtapusi par mākslas telpu, un sakoptās pagasta pieturas. Par populāriem pasākumiem Dignājā kļuvuši Daugavas svētki un Zolītes čempionāts.

2019. gada 31. augusta rīts Dignājā sākās rosīgi! Tūlīt, tūlīt sākies “Ekspedīcija pa Jēkabpils novadu!” un galvenais notikums būs projekta “„Sēlijas salas” - tematiskais tūrisms mazajās lauku apdzīvotajās vietās kā ekonomiskās un sociālās izaugsmes veicinātājs Sēlijā”, (projekta identifikācijas Nr. 17-00-A019.332-000001) pasākums “Videoekspedīcija – iepazīsti Divu krastu laipas salas – Dignājas tūrisma piedāvājumu!”

Dalībnieki tiek sagaidīti Dignājas skolas teritorijā pie “Cirkužu sajūtu takas”, kur saņem skolas teritorijas karti un piedzīvojums var sākties! 1. posms – jāpārvar “Cirkužu sajūtu taku”, tas nozīmē, ka pēdas tiek pie masāžas. 2. posms – šķēršļu josla, 3. posms – meža kaķis! Ir iespēja pārbaudīt savu fizisko sagatavotību un izbaudīt rāmo dabu. Un Tu jau esi nonācis parkā, lai atvilktu elpu un iepazītu Dignāju!

Ir iespēja apskatīt gleznotājas Baibas Daģes gleznas, jostu audējas Valijas Flanderes tautiskās jostas, cimdus un zeķes, grīdas paklājiņus, iepazīt fotoizstādē biedrības ”Ūsiņš” zirgus, apskatīt un iepazīt Dignājas, baznīcas un pārceltuves vēsturi cauri gadu desmitiem un simtiem, ko sarūpējusi muzejistabas “Laipa” vadītāja Inta Stroža, bioloģe un sertificēta dziedniece Melita Svilpe piedāvā iegādāties unikālas ziedītes un uzlējumus, kuru augi ir ievākti tepat Dignājā, piemēram, Deviņvīruspēka uzlējumam augi tiek lasīti tepat Dignājas pilskalnā!

Videoekspedīcija! Tālākie dalībnieki ir ieradušies no Cesvaines, Daugavpils, Subates, Jēkabpils puses, noskatoties video par “Divu krastu laipas salu - Dignāju”, ir pārsteigums – “jums tas meža kaķis ir tikai nesen, ja? Nē, jau kādus 3 gadus. Cik interesanti! Mēs te bijām uz teātra izrādi, bet nezinājām, ka tepat blakus ir kas tāds!” vai arī – “O, tās “Grantsbedres” ir forša vieta, vajag iegaumēt!”, “video taču būs atrodams arī internetā? Protams!” Pēc video noskatīšanās tika pārbaudītas dalībnieku zināšanas par Dignāju – piemēram, kāds ir Dignājas senais nosaukums?, cik celtuves Dignājā bija " ulmaņlaikos"?, kādas ir 3 Dignājas pamatvērtības, kas attēlotas Vandānu centrā, uz gleznām?, vieta Dignājā kur kaļ un vārās? Izrādās, ka jautājumi ir āķīģi, pat vietējie dignājieši nezina atbildes uz visiem jautājumiem! Pusdienlaiks! Pēc videoekspedīcijas un viktorīnas ir nopelnītas pusdienas – gardā “Dignojīšu zupa”, ko pagatavojusi saimniece Valija un Dzidras piparmētru tēja, kas vārīta no turpat no augošajām piparmētrām garšaugu dārziņā.

Gaidīsim Jūs ciemos Dignājā – Daugavas divu krastu laipas salā!

Video par “Divu krastu laipas salu – Dignāju” iespējams noskatīties šeit:

Biedrības “Cirkuži” vārdā

Inga Stūrmane,

Video Kaspars Sēlis

Divu krastu laipas sala – Dignāja